SZC logo

Szolnoki Szakképzési Centrum

OM kód: 203056/005 | 5000 Szolnok, Petőfi utca 1.

Intézmény logo

Szolnoki SZC Petőfi Sándor Technikum és Szakképző Iskola

HírekKözérdekű adatokCLASSROOMKRÉTA
Széchenyi 2020

Hírek

2025. jún. 27.


Mészáros István

    Grúzia nemzetközi konferencia

    Beszámoló a Grúziában, Tbilisziben megrendezett nemzetközi szakképzési konferenciáról

    Grúzia nemzetközi konferencia

    1. A rendezvény célja és szakmai jelentősége

    A nemzetközi konferencia célja a szakképzési rendszerek közötti tapasztalatcsere elősegítése, jó gyakorlatok bemutatása, valamint közös válaszkeresés a globálisan jelentkező oktatási kihívásokra – mint például a tanulói motiváció csökkenése, a gyakorlati képzések erősítése, vagy a munkaerőpiaci igényekhez való rugalmas alkalmazkodás.

    A programok szakmailag megalapozottak és rendkívül tartalmasak voltak, a plenáris előadásoktól a műhelymunkákig minden része lehetőséget adott a mélyebb megismerésre és az aktív részvételre.

     


     

    2. Tapasztalatok és összehasonlító szemlélet

    Kiemelten hasznos volt megismerni és meghallgatni a különféle országok szakképzési rendszerének felépítését, működését és stratégiáit. A szakképzés sokszínűsége – akár Kínában, Németországban, vagy épp a Kaukázus térségében – jól rávilágított arra, hogy bár a kulturális és gazdasági háttér eltérő, a kihívások sok esetben hasonlók:

    • a tanulók motiválatlansága több ágazatban is gondot jelent;

       
    • csökkenő jelentkezőszám a szakképzésekre, különösen a gimnáziumi kínálathoz viszonyítva;

       
    • pénzügyi korlátok mind intézményi, mind tanulói oldalról.

       

    Az előadásomban lehetőséget kaptam arra, hogy bemutassam a magyar szakképzési rendszer két, sajátos kihívásokkal küzdő területét: az építőipari és a kreatív ágazatot. Mindkét területre jellemző a tanulók alacsony belépési száma és a nehezen fenntartható motiváció. A grúz résztvevők élénk érdeklődést mutattak különösen a hagyományos építőipari szakmák (pl. kőműves) iránt, mivel náluk ezekben a szakmákban jelentős szakemberhiány tapasztalható. Ez akadályt jelent számukra a gyakorlati oktatás megszervezésében, ugyanakkor lehetőséget is kínál a nemzetközi együttműködésre.

     


     

    3. Jó gyakorlatok más országokból

    A rendezvény során több példa is bemutatásra került olyan rendszerekről, amelyek hatékonyabban támogatják a gyakorlati képzést, mint hazánkban:

    • A duális képzés modellje Németországban és Kínában sokkal fejlettebb: a tanulók nagyobb arányban vesznek részt külső gyakorlati helyszíneken, így valós munkakörnyezetben szereznek tapasztalatokat.

       
    • A vállalati partnerek aktívan részt vesznek a képzés tartalmi fejlesztésében is, ezzel biztosítva a naprakész tudás átadását.

       
    • Több országban is nagy hangsúlyt fektetnek a digitális tananyagok és az e-learning eszközök beépítésére a képzésbe – ez különösen fontos ott, ahol a földrajzi elhelyezkedés vagy a forráshiány miatt nehezebb a gyakorlati órák szervezése.

       

     


     

    4. Együttműködési lehetőségek és jövőbeli tervek

    A konferencia egyik legpozitívabb hozadéka a nyitottság és az együttműködésre való törekvés volt a grúz fél részéről. Több alkalommal is megfogalmazódott az igény arra, hogy magyar szakképzési szakemberek – különösen az építőipar és a kézműves szakmák területéről – vegyenek részt tanári mobilitási programokban, segítve a helyi oktatók szakmai felkészülését és módszertani fejlesztését.

    Ez egy kölcsönösen előnyös lehetőség, amely hosszabb távon hozzájárulhat a két ország szakképzési kapcsolatainak elmélyítéséhez, valamint a pedagógusok szakmai fejlődéséhez is.

     


     

    5. Összegzés

    A tbiliszi nemzetközi szakképzési konferencia értékes tapasztalatokkal, új szemléletmódokkal és jövőbe mutató ötletekkel gazdagított. A párbeszédek és a bemutatott modellek segítenek abban, hogy saját szakképzési gyakorlatainkat továbbfejlesszük, jobban reagáljunk a tanulói és munkaerőpiaci igényekre, valamint aktívan bekapcsolódjunk a nemzetközi szakképzési együttműködésekbe.

    GALÉRIA

    Grúzia 2025

    gruzia_01.jpg
    gruzia_02.jpg
    gruzia_05 (Másolás).jpg

    KAPCSOLÓDÓ HÍREK


    Kreatív együttműködés az Országos Színházi Találkozón

    Kreatív együttműködés az Országos Színházi Találkozón

    Iskolánk dekoratőr és grafika szakos diákjai idén különleges lehetőséget kaptak: a Szigligeti Színház felkérésére kültéri dekorációt készítettek az Országos Színházi Találkozóra

    2025. jún. 27.


    Mészáros István

    Nyári információk

    Nyári információk

    Nyári információk

    2025. jún. 26.


    Mészáros István

    Zöldböjt - Újrahasznosítás

    Zöldböjt - Újrahasznosítás

    Iskolánk is csatlakozott a Pannonhalmi Bencések Zöld Böjt projektjéhez, amelynek célja a fenntarthatóság és a környezettudatosság erősítése!

    2025. ápr. 15.


    Mészáros István


    Partnereink

    SZC logo

    Szolnoki Szakképzési Centrum


    Szolnoki SZC Petőfi Sándor Technikum és Szakképző Iskola

    5000 Szolnok, Petőfi utca 1.

    Telefon: +36-56/420-203 vagy +36-20/533-0342

    E-mail: petofi@szolmusz.hu

    OM azonosító: 203056/005

    Felnőttképzési nyilvántartás száma: B/2021/000758


    2025Szolnoki SZC Petőfi Sándor Technikum és Szakképző Iskola